Trądzik androgenny, czyli hormonalny. Jaką pielęgnację zastosować?

0
37
5/5 - (2 votes)

Zmiany trądzikowe mogą występować na naszej skórze w różnym wieku i z różnych powodów. Niestety nie zawsze wiadomo, jak sobie z nimi radzić i jaka jest ich główna przyczyna. Trądzik androgenny to jeden z trudniejszych przeciwników w utrzymaniu gładkiej skóry. Jego główną przyczyną jest nieprawidłowy poziom hormonów, który warto skonsultować ze specjalistą. Co więcej to właśnie trądzik androgenny jest jednocześnie najbardziej powszechny w stawianych diagnozach.

Zmiany trądzikowe nie zawsze są łatwe w konsultacji, szczególnie jeśli ich podłożem są różnego typu nieprawidłowości w naszym organizmie. Trądzik androgenny to jeden z tych typów trądziku, który może występować zarówno u starszych, jak i u młodszych osób, a pielęgnacja takiej skóry powinna obejmować kluczowe produkty ze składnikami aktywnymi o wielokontekstowym działaniu.

Co to jest trądzik androgenny? Podstawowe informacje, który każdy powinien znać!

Trądzik androgenny związany jest z nieprawidłowościami występującymi w kobiecej i męskiej gospodarce hormonalnej. Najczęściej pojawia się w okolicach 30. a nawet 40. roku życia i może nasilać się np. w konkretnych fazach cyklu miesiączkowego, ciąży lub przy menopauzie.

Zawsze, gdy stwierdzamy trądzik androgenny od razu zauważa się zaburzenia w pracy gruczołów łojowych, jak również nadprodukcję sebum.

Wielu specjalistów jednogłośnie stwierdza, że rozwój trądziku androgennego ma nie mały związek z prowadzoną dietą i sposobem życia. Wpływ na zaognienie się zmian ma również stres, używki, czy spożywanie nadmiernej ilości produktów z wysokim indeksem glikemicznym.

Jak wygląda trądzik androgenny i jak sobie z nim radzić? Sprawdź w tej części artykułu!

Trądzik androgenny może mieć obraz dość dużych ognisk zmian skórnych w postaci grudek i zaskórników lub krost. Skóra staje się przy tym tłusta i błyszcząca, a w efekcie mało efektowna.

Co ciekawe, osoby z trądzikiem mogą mieć zdecydowanie większy problem również z przetłuszczaniem się włosów.

Zmiany hormonalne częściej będą pojawiać się w okolicy ust, na żuchwie, czy na plecach.

Podstawą leczenia trądziku androgennego jest wykonanie podstawowych badań z krwi, a dopiero później należy sięgnąć po odpowiednie antybiotyki, retinoidy, czy pochodne witaminy A.

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji takiej cery powinny mieć prosty skład i powstawać na bazie naturalnych ekstraktów roślinnych. Do odświeżenia skóry z trądzikiem tego typu sprawdzi się woda termalna lub punktowa emulsja osuszająca. Zadaniem produktów do pielęgnacji skóry będzie bowiem przede wszystkim zminimalizowanie widoczności powstających zmian, wyleczenie i zminimalizowana produkcja bakterii.

Trądzik androgenny to stosunkowo poważne schorzenie skóry, które może dotknąć wielu z nas. Warto znać podstawowe zasady pielęgnacji takiej skóry i sięgać po zdrową żywność. Minimalizowanie stresu i zadbanie o właściwe nawodnienie organizmu będzie dodatkowym atutem. Pamiętaj, że Twoja skóra wymaga szczególnego traktowania niezależnie od rodzaju i konkretnych cech charakteryzujących ją.